Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
04-12-2019 18:41:05

İl Başkanımız Necip Filiz'in 5 Aralık Kadın Hakları Günü mesajı

 

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Kadın Hakları Günü ve 5 Aralık 1934 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Kadınlarımızın  hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de karar alma mekanizmalarında daha çok yer almaları ve bu konuda hükümetimizce yapılan düzenlemeler kadının toplumdaki saygınlığını arttırmıştır diyen Başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

 

 " Kendilerini "ileri” demokrasinin beşiği olarak takdim eden birçok ülkeden seneler önce kadınlarına seçme-seçilme hakkını vermiş bir devlet olarak gururluyuz. Kadınların her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alabilmesi, yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getirecektir. Kadınların seçme ve seçilme hakkını kullanarak siyasi hayatın içinde yer almasıyla, siyasi hayat nezaket ve zarafet kazanmıştır. Kadınlarımız siyasette güçlendikçe ekonomik ve toplumsal alanda da güçleneceklerdir.”

 

 

İslam'ın kadına gerçek değerini, gerçek hürriyetini kazandıran bir din olduğuna vurgu yaparak, İslam tarihine göz atıldığında Hz. Hatice'nin ticaretle uğraşan, Hz. Ayşe'nin müçtehit olduğunun görüleceğini belirten Başkan Filiz, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

 

 " Türk toplumunun gelişip yükselmesinde kadınlarımızın katkısı büyük olmuştur. Gerek Cumhuriyetin kuruluşundan önce, gerekse sonra başarıları ile tarihe geçen analarımız bu günlere gelmemizi sağlamıştır. Topraklarına bile Anadolu diyen bir kültürden. 'Kadın insandır, erkek insanoğlu' diyen bir gelenekten gelen bizler kadına verilen değeri en üst seviyeye çıkarmak durumundayız. Tarihimize baktığımızda Hayme Anaları, Melike Hatunları, istiklalin sembolü Nene Hatunları, Yakın geçmişimizde ise 15 Temmuz gecesi namlulara meydan okuyan Cennet'leri, Şerife'leri, Ayşe'leri görürüz. Zira bu ülkenin mücadeleci kadınları, demokrasinin ve özgürlüklerin ne kadar vazgeçilmez olduğunun en yakın şahitleridir”

 

AK Parti hükümeti olarak gerçekleştirdikleri icraatlarla, çıkardıkları yasalarla kadın haklarının uygulamaya geçirilmesi adına önemli mesafeler aldıkların kaydeden Filiz, kadınların refahı ve sosyal hayatta karşılaştığı tüm engellerin ortadan kaldırılması vazgeçilmez kabul edilerek, cinsiyet ve fırsat eşitliğinin hukuki düzenlemelerle birlikte toplumun tümünü kapsayan zihinsel bir dönüşüme de ihtiyaç duyduğu anlayışı ile harekete geçildiğini vurguladı.

 

Filiz, "AK Parti olarak, bugün milyonlarca üyesi ile dünyanın en büyük kadın örgütlenmesiyiz. Kadın erkek eşitliği, kadına şiddet, kadının korunması gibi konularda çok sayıda yasal değişiklik hükümetlerimiz dönemlerinde yapıldı. Başımızın tacı olan kadınlarımızla ilgili çalışmalarımıza daha da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

2023-2071 hedeflerine ulaşılmasında kadınların büyük rolü olacağını belirten Başkan Filiz mesajını şu sözlerle tamamladı:

 

“Kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği birlikte inşa etme temennisiyle tüm kadınların 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü tebrik ediyor, vatan, bayrak ve bağımsızlık için canlarını ortaya koyan tüm yiğit kadınlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum..”

 

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.