Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
26-06-2019 12:49:44

ÖĞRENCİLERE İŞ FIRSATI

AK Parti Milletvekili Şahin Tin, Ayrıntıları Açıkladı;

ÖĞRENCİLERE İŞ FIRSATI

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, üniversite öğrencilerine yönelik yürürlüğe giren ve 3 ay boyunca asgari ücretle çalışabilme hakkı tanıyan düzenlemeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. Şahin Tin; Gençlerimizin çalışma hayatına katılımı ve deneyim kazanmaları bakımından önemli bir fırsatı daha hayata geçirildi. Sosyal Çalışma Programı Kapsamında Türkiye genelinde 5 yılda 500 bin öğrenci istihdam edilecek dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Üniversite öğrencilerine yönelik yapılan yeni düzenlemenin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Milletvekili Şahin Tin, proje kapsamında hayata geçen bu uygulama ile 3 aylık yaz dönemi boyunca üniversite öğrencilerine asgari ücretle çalışabilme hakkı tanındığını ifade etti. Projenin ana gayesinin üniversiteli gençlerin deneyim ve tecrübe kazanması olduğuna dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; Üniversiteli gençler hem deneyim kazanacak hem de günlük 67 lira kazanacak, proje kapsamında da 5 yılda Türkiye genelinde 500 bin öğrenci istihdam edilecek dedi.

UYGULAMA BU YAZ BAŞLIYOR

Sosyal çalışma programının ilk ayağının bu yaz döneminde başlayacağını belirten Milletvekili Şahin Tin; Türkiye genelinde uygulanacak olan bu projede Denizli de yer alacak. Üniversitede öğrenim gören ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) öğrencileri programa katılabilecek. Öğrencilerin programa katılabilmeleri için 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekecek. Ancak açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu programa katılamayacaklar. Yine bununla birlikte programın uygulandığı süre içinde dersleri devam eden, zorunlu staj yapan veya bir işte çalışan öğrenciler programdan yararlanamayacaklar.  Öğrencilerin çalışma süreleri 3 ay ile sınırlı olacak dedi.

KURA YÖNTEMİYLE BELİRLENECEK

İl sınırı olmaksızın 3 programa kadar şartları tutan tüm öğrencilerin bu programa müracaat edebileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; Programa İŞKURun esube.iskur.gov.tr adresinden başvurulabilecek. Program kapsamında çalıştırılacak olanlar müracaat edenlerin tercih sırasına bakılmaksızın yapılacak kura yöntemi ile belirlenecek. Bu arada Kredi Yurtlar Kurumundan burs veya kredi kullananların burslarında ve kredilerinde herhangi bir kesinti yapılmayacak. Bu program kapsamında çalışan gençler, çalıştıkları günlerde emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecekler dedi.

DENEYİM KAZANACAKLAR

Program kapsamında Denizlide 266 gencin bu yaz döneminde istihdam edileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; Denizli’de çalışacak olan genç kardeşlerimizin çalışma alanları belirlendi. Gençlerimiz kültürel mirasın korunması, kamu kurumlarında alanlarıyla ilgili bölümlerde hizmet süreçlerine katkıda bulunmaları ve hizmetlerin aksamadan yürütülmesine imkân tanınması gibi amaçlarla istihdam edilecekler. Buna göre; Denizli’de yaklaşık 11 kamu kuruluşunda istihdam sağlanacak dedi.

KENDİLERİNE DE ZAMAN AYIRABİLECEKLER

Programın öğrencilerin kendilerine zaman ayırabilmeleri için haftada 3 gün ile sınırlı tutulduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; Öğrencilerimiz yaz dönemi çalışmasında program kapsamında günlük 7,5 saat çalışacaklar. Bir öğrenci bir yaz döneminde programdan en fazla 42 gün yararlanabilecek. Çalışma süresi içinde ayrıca 5 gün ücretsiz izin hakkı olacak. Program kapsamında öğrencilere net asgari ücret (2 bin 20 TL) üzerinden günlük ödeme yapılması planlanmış durumda. Böylece öğrenciler günlük 67 lira 35 kuruş alacaklar. Çalışma süresi bakımından haftada 3 günden ayda 12 gün programa katılan öğrenciye aylık 808 lira ödenecek. Böylelikle yaz dönemi boyunca yani 42 gün programa katılan bir öğrenci toplamda 2 bin 829 lira ücret almış olacak. dedi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.